ÜRETİM FAALİYETLERİ

Zorluteks Perde Dokuma ve Örme Tesisleri


Zorluteks Tekstil’in kuruluşu 1980’li yıllarda Çözgü Örme İşletmesi’nin faaliyete geçmesi ile başlar. Zaman içinde gerek ürün kalitesinde ulaşılan nokta gerekse pazardaki müşteri talepleri beraberinde sürekli büyümeyi ve yatırım artışını getirmiş; makina parkı, kapalı alan ve çalışan sayısı artış göstermiştir. Aynı dönemde işletme, son teknoloji ile donatılmış olan elektronik dokuma ve örme makinaları ile modernize edilmiş, gelişen teknoloji üretim kalitesine yansıtılmıştır.


Yapılan yatırımlar sonucunda Örme, Dokuma ve Çözgü olarak ayrılan 60.000 m² kapalı alana sahip tesislerde 23 adet Raschel çözgülü jakar örme, 133 adet Sulzer (armür-eksantrik), 60 adet Dornier armür, 54 adet Somet jakarlı, 6 adet Dornier jakarlı dokuma makinası, 8 adet çözgü makinası, 1 adet numune çözgü makinası, 1 adet numune haşıl makinesi, 1 adet numune dokuma makinesi, 1 adet tahar ve 4 adet aktarma makinası olmak üzere toplam 292 adet makinayla üretim gerçekleştirilmektedir. Tesis bünyesinde yer alan 13 kişilik Ar-Ge ve Ür-Ge desen geliştirme ekibi ile haftada ortalama 30 yeni desen geliştirilmekte; tesis arşivinde, 50.000’den fazla jakarlı örme deseni ile 48.000’den fazla dokuma jakarlı ve armürlü desen yer almaktadır. Tüm bu çalışmalar ürün yelpazesinin gelişmesini ve perdelik kumaşların iç ve dış piyasalarda farklı tercih ve beğenilere sahip müşterilere hitap etmesini sağlamaktadır.


Zorluteks Perde Brode ve Terbiye Tesisleri


Temelleri 1982 yılında atılan perde üretim tesisleri, modern makina parkuru ile 60.000 m²‘lik kapalı alanda iç piyasa ve dış piyasaya yönelik olarak çalışmaktadır. Brode ve terbiye olmak üzere iki ana işletmeden oluşan tesis, üretiminin %38’ini başta Amerika, Avrupa, Doğu Avrupa, Japonya, Güney Afrika, Rusya ve olmak üzere dünyanın farklı bölgelerine ihraç etmekte; geri kalan üretimini ise ev tekstilinin lider markaları TAÇ, Linens ve Valeron için gerçekleştirmektedir. Tesis, yıllık 80 milyon m²’lik perdelik kumaş ve 2 milyon adet hazır perde üretim kapasitesine sahiptir.


Tesis bünyesindeki Brode İşletmesi’nde dokuma, örme kumaş veya tela üzerine brode teknolojisi ile işleme yapılmaktadır. Brode İşletmesi, yıllık 3,5 milyon metre brodeli, gipür aplik ve gipür perde üretim kapasitesine sahiptir. Brode İşletmesi’nde brodeli perde, gipür perde ve gipür aplik perde üretiminin yanı sıra giyimlik ve örtülük dantel üretimi, masa örtüsü ve kapitone yatak örtüsü üretimi de gerçekleştirilmektedir.

Üretilen perdeler pullu, simli kalın fantezi iplikler ve kurdela kullanılmasına imkan veren sistem ile kordoneli olarak üretilebilmektedir. İşletmede bulunan 33 adet brode makinasının 11 adeti pentacut (birden çok renkli iplikle çalışma) ve otomatik iplik kesme özelliği taşıyan Epoca 5 ve Epoca 6 brode makinalarıdır. Bu makinalarda aynı zamanda yeni bir teknoloji olan lazer kesim fonksiyonu da bulunmaktadır. Bu fonksiyon ile lazer kesim ve brode işleme kombinasyonlu perdeler ülkemizde ilk defa Zorluteks Perde Fabrikası’nda üretilmektedir.


Yıllık 40 milyon metre üretim kapasitesine sahip olan Perde Terbiye İşletmesi’nde, brode işlemeli, düz, jakar ve armürlü dokumalı kumaşlar ile Raschel örme kumaşların yıkama, fikse, boyama, stor kaplama, kenar kesim, crush, sprey boya ve transfer baskı gibi üretim prosesleri gerçekleştirilmektedir. Terbiye İşletmesi’nde düz boyalı, transfer baskılı, pigment, devore, flock ve taş baskılı perdelik kumaşlar ile crush efekti verilmiş perdelik kumaşlar üretilmekte; mamul kumaşlar müşteri standartları doğrultusunda proses kontrol ekibi tarafından sistematik olarak dahili veya tarafsız laboratuarlarda test edilip müşteri beğenisine sunulmaktadır.


Zorluteks Tekstil Ev Tekstili Üretim Tesisleri


1997 yılında faaliyete geçen ev tekstili üretim tesisleri, dokuma-örme, terbiye ve 2 ayrı konfeksiyon fabrikası olmak üzere toplam 4 fabrikadan oluşmaktadır. İşletme, Avrupa’nın en büyük entegre pamuklu ev tekstili üreticisi olarak değerlendirilmektedir. 130.000 m² kapalı alanda yıllık 94 milyon metre nevresim, pike, yastık kılıfı, çarşaf, yorgan, masa örtüsü, yatak örtüsü, pamuklu perdelik kumaş, havlu ve örme kumaştan lastikli çarşaf ve yastık kılıfı gibi farklı ev tekstili ürünleri üretilmektedir.


Dokuma İşletmesi’nde; Alman Dornier marka 280, 340 ve 400 cm eninde dokuma yapabilen 28’i jakarlı, 14’ü armürlü ve 96’sı eksantrikli olmak üzere toplam 138 adet hava jetli tezgah bulunmakta ve günde 38.000 metre üretim gerçekleştirilmektedir. Ayrıca dokuma fabrikası içinde yer alan örme bölümünde 17 adet Monarch marka yuvarlak örme makinasıyla günde 9 tonluk süprem örme kumaş ve 2013 yılında yeni kurulan triko bölümünde, 2 adet stoll marka triko makinesinde yılda 30.000 adet battaniye üretilmektedir.


Terbiye İşletmesi’nde; günlük 300.000 metre kumaşa boya, baskı ve apre işlemleri uygulanmakta özellikle saten ve percale kumaşlara uygulanan merserizasyon işlemi ile parlaklık, boyutsal değişmezlik gibi özelliklere sahip üstün kalitede kumaşlar üretilmektedir. İşletmede dokuma kumaşlar için 2 adet pad-batch boya makinası, örme kumaşlar için 9 adet boya makinası bulunmaktadır.


Zorluteks Ev Tekstili Üretim Tesisleri, 320 cm ene kadar basılabilen 5 adet rotasyon baskı makinasında 20 renk ve yine 320 cm ene kadar basılabilen 5 adet flat baskı makinasında 16 renk baskı yapabilen dünyadaki sayılı üreticilerden biridir. İşletmede pamuklu kumaşlar için reaktif, pigment, aşındırma, matweiss; polyester-pamuk karışımı kumaşlar için pigment baskı yanında dispers baskılı mikrofiber ve polyester ürünler; devore - dispers baskılı perdeler ve pigment, glitter, yaldız, kabartma baskılı vual perdeler üretilmektedir. Bunun yanında Zorluteks, fotoğraf baskı sisteminin uygulanmasında da dünya lideridir. Bu sistemle, herhangi bir fotoğraf; istenilen ebatlarda trikromi veya hegzakromi tekniği uygulanarak sıfır kayıpla, reaktif ve pigment boyarmaddeler ile kumaş üzerine basılabilmektedir. Yeni bir trend olan 3D (üç boyutlu görünüm) özellikte desenler Türkiye’de ilk olarak Zorluteks nevresim ürünlerinde basılarak müşteri beğenisine sunulmuştur. Numune kumaş üretiminde klasik baskı yöntemiyle birlikte kullanılan dijital baskı yönteminde, bir gün gibi kısa bir sürede reaktif ve dispers baskılı numuneler basılabilmektedir. 2011 Ağustos ayında faaliyete geçen 1. dijital baskı üretim makinası Türkiye’de ilk kez 3,2 metre eninde kumaşa baskı yapabilen makinadır. Aynı özellikteki 2.dijital baskı üretim makinası ise 2013 mayıs ayında üretime başlamıştır. 1.makinada reaktif, 2.makinada dispers baskı yapılmakta olup makinaların günlük kapasiteleri 10.000 m²‘dir. 2008 yılında faaliyete geçen CPS Renk Fiziksel Değer Ölçüm Sistemi ve sistemle entegre çalışan Epsilon Otomatik Boya Mutfağı ile tek seferde müşteri tarafından talep edilen renge ulaşılmaktadır. Epsilon Numune Boya Mutfağı, üretimde kullanılan Otomatik Boya Mutfağı’na entegre çalışarak numune ve üretimin renk bütünlüğünü sağlamaktadır.


İşletme bünyesinde yer alan test laboratuarında proses kontrollerine yönelik olarak her türlü fiziksel test ve haslık testi uygulanmaktadır. Laboratuarda, fiziksel testler için kondisyon odası; boya çözeltilerinin hatasız, standart olarak tartım ve hazırlığı için otomatik pipetleme makinası bulunmaktadır. Kontrolü yapılan mamul kumaşlar, istenilen ebatlara göre uygulanan kesim işleminden sonra Zorluteks bünyesinde yer alan 2 ayrı konfeksiyon fabrikasında hazır mamule dönüştürülmektedir.


20.000 m² kapalı alanda Denizli’de faaliyet gösteren Hometeks Konfeksiyon Fabrikası ile birlikte toplam 50.000 m² kapalı alanda faaliyet gösteren konfeksiyon fabrikalarında günlük 200.000 metre baskılı ve boyalı mamul kumaştan çarşaf, nevresim, yastık kılıfı, lastikli çarşaf, uyku seti, pike, yatak örtüsü, perde, masa örtüsü ve havlu dikilerek ambalajlanmaktadır. Ayrıca son dönemde modern perde sistemlerinin pazardaki payının artması ile yapılan yatırımlar ile store, katlamalı perde gibi ürünlerde üretim gamına ilave olmuştur. Konfeksiyon fabrikalarında toplam 1.800 kişiye istihdam sağlanmakta; manuel ve otomat makinalarında üretim gerçekleştirilmektedir. 3 adet çarşaf otomatı, 5 adet yastık otomatı, 1 adet nevresim otomatı, 1 adet aparat ve raportlu kesim makinası, 4 adet yan kapama otomat makinası kullanılarak kalite ve üretim hızı artırılmıştır. Konfeksiyon İşletmesi’nde kullanılan “Eton” askılı üretim sistemi ile fitted ve nevresim olmak üzere 2 ayrı hatta ürünler taşınmakta üretim hızı artarken ürün kalitesi de iyileşmektedir. Denizli’de kurulu olan Hometeks fabrikası yapmış olduğu enerji ve su verimliliği projeleri ile ekoloji üzerindeki olumsuz etkilerini minimize etmiş ve M&S tarafından dünyadaki ilk “EcoFactory” sertifikalı fabrika olmaya hak kazanmıştır.


Üretiminin %70’ini dış piyasaya, %30’unu ise iç piyasaya sunan Zorluteks Ev Tekstili Tesisleri’nde ilk kez modal, lyocel, bambu gibi yeni nesil elyaftan yapılmış ürünler geliştirmiş ve bu ürünlerin karışımları üretilerek Zorluteks’in TAÇ, Linens, Valeron ve lisanslı diğer markalarıyla tüketicinin beğenisine sunulmuştur. Pamuğun tarladan bitmiş ev tekstili mamulü olana dek gördüğü her tür işlemde ekolojik üretimin söz konusu olduğu organik ürünler, Zorluteks’in 2003 yılından beri ekolojik ürün üretimiyle ilgili olarak sahip olduğu uluslararası üretici belgesinin güvencesiyle üretilmektedir. Şirket, sahip olduğu Global Organic Textile Standard-GOTS sertifikasıyla Türkiye’de %100 organik ev tekstili mamuller üreten ilk üretici konumundadır.


Image description Bilgi Toplumu Hizmetleri Zorlu Tedarikçi

© Copyright Zorlu Dış Ticaret A.Ş.

Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır.

İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata ve yanlışlıktan dolayı Zorlu Dış Ticaret A.Ş. sorumlu tutulamaz.