ÇEVRE VE SOSYAL SORUMLULUK

ÇEVRE:


Zorluteks, yüksek teknolojiyi kullanarak çevre dostu ve kaliteli ürünler üretirken tüm faaliyetlerinde kaliteye ve çevreyi korumaya da özen göstermektedir. Bu kapsamda fabrikada oluşan atıklar niteliğine göre ayrı ayrı toplanarak geri kazandırılmakta veya lisanslı firmalar tarafından çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmektedir. Enerji olarak çevre dostu doğalgaz kullanılmakta, buhar ihtiyacı ise kojenerasyon ünitesinden temin edilmektedir. İşletme, sahip olduğu biyolojik ve kimyasal arıtma tesisinde 2005 yılında kapasite artırımına giderek çevreye verdiği önemi bir kez daha göstermiştir. Tekstil sektöründe vazgeçilmez küresel kaynaklardan olan suyun tüketimiyle ilgili olarak “Su Tüketimi ve Atıksu Arıtma Tesisi Rehabilitasyon Projesi” ile günlük 9.500 m³ olan su kullanımı 6.000 m³/gün seviyesine düşürülmüştür. Zorluteks 2012 yılında atıksu arıtma tesisi çıkış suyu kalitesini iyileştirerek renk ve kirlilik yükü değerlerini minimize etmiştir. Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. ile yapılan atıksu geri kazanım projesi ile atıksu arıtma tesisinden deşarj edilen atık suyun tamamını geri kazanabilecek ileri arıtma teknolojisi yatırımı yapılmıştır.


SOSYAL SORUMLULUK:


TAÇ BİR DE SEN TASARLA YARIŞMASI

“Bir De Sen Tasarla Yarışması”, Zorlu Tekstil Grubu’nun lider markası TAÇ'ın sosyal sorumluluk bilinciyle 11 yıldır

gerçekleştirdiği gençlere yönelik bir tasarım yarışmasıdır.


Zorlu Tekstil Grubu'nun yarışmayı düzenleme amacı, ev tekstilinde moda yaratabilecek özgün tasarımların ortaya çıkması, tasarımcı adayların özgür düşünce ve sanatsal yaratıcılığının desteklenmesi, ev tekstili sektöründe tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olunması ve sanayi eğitim işbirliğine katkıda bulunulmasıdır. İlk kez düzenlendiği 2003 yılından beri öğrencilerin her sene artan ilgisiyle büyüyen, içeriğini geliştiren “Bir De Sen Tasarla Yarışması”, sektörün önemli meslek kuruluşu olan Türkiye Ev Tekstil Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) tarafından da desteklenmektedir.


Üniversitelerin Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakülteleri ile Eğitim Fakülteleri’nin Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde okuyan öğrencilerine açık olan “Bir De Sen Tasarla” yarışmasında dereceye giren öğrenciler maddi ödüllerin yanı sıra Zorlu Tekstil’de staj imkanı, Mehmet Zorlu Vakfı’ndan eğitim bursu ve TETSİAD özel ödülünü kazanma şansı gibi önemli fırsatlara sahip olmaktadır.


Ayrıca dereceye giren bazı tasarımlar üretilerek satışa sunulmaktadır. Örneğin “TAÇ 10. Bir De Sen Tasarla Yarışması”nda dereceye giren tasarımların tümü (10 Tasarım) üretilerek online satış sitesinde satışa sunulmuş ve bu tasarımlara Taç Tüketici Katalogu’nda yer verilmiştir.


Yarışmada ayrıca dereceye giren ilk 10 tasarım, en yaygın kullanılan sosyal ağ Facebook kullanıcıları tarafından da oylanmakta, Facebook kullanıcıları arasında yapılan oylama sonucu en beğenilen desenin yaratıcısı para ödülünün sahibi olmaktadır.


TAÇ'ın gençlere fırsat eşitliği sağlamak ve destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği bir sosyal sorumluluk projesi olan “Bir De Sen Tasarla” yarışması moda ve ev tekstil sektörüne özgün tasarımlar ve genç yetenekler kazandırmaya devam edecektir.


ZORLU TEKSTİL GRUBU “ÜLKEM İÇİN HATIRA ORMANI” PROJESİ


Zorlu Tekstil Grubu’nun 2010 yılından bu yana sürdürdüğü “Ülkem İçin Hatıra Ormanı” Ağaçlandırma Projesi dahilinde dikilen fidan sayısı 86 bine ulaştı.


Mehmet Zorlu Vakfı'nın da desteği ile 2010 yılında temeli atılan, Zorlu Tekstil Grubu tarafından hayata geçirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında Lüleburgaz bölgesinde, merkez ilçe Deveçatı ve Lüleburgaz ilçesi Çeşmekolu köylerinde 24 bin sedir ve karaçam fidanlarının dikimi; ardından Lüleburgaz Osmancık mevkiindeki 15 hektarlık alanda 32 bin sedir ve karaçam dikimi gerçekleştirildi. Grubun Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında şu ana kadar gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmaları, Lüleburgaz’daki Zorlu Tekstil Fabrikası’nın CO2 salınımının yarattığı etkinin tam olarak ortadan kaldırılmasını sağladı.


Çevre ile ilgili yasal düzenlemeleri yakından takip eden Zorlu Tekstil Grubu, ülkemizde ve Avrupa’da çevreye yönelik organizasyonlarda öncü olmak için çalışmaktadır. Lüleburgaz fabrikasının CO2 salınımının azaltılmasına yönelik olarak hayata geçirilen “Zorlu Tekstil Ormanı” projesi ile, orman varlığının korunması ve ormanların geliştirilerek yeni orman alanları yaratılmasının yanı sıra, kurumların sahip olması gereken çevre bilincinin öneminin de altı çizilmektedir.


Image description Bilgi Toplumu Hizmetleri Zorlu Tedarikçi

© Copyright Zorlu Dış Ticaret A.Ş.

Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır.

İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata ve yanlışlıktan dolayı Zorlu Dış Ticaret A.Ş. sorumlu tutulamaz.