• ÜRETİM FAALİYETLERİ

  • Zorluteks Tekstil’in kuruluşu 1980’li yıllarda Çözgü Örme İşletmesi’nin faaliyete geçmesi ile başlamıştır. Zaman içinde gerek ürün kalitesinde ulaşılan nokta gerekse pazardaki müşteri talepleri beraberinde sürekli büyümeyi ve yatırım artışını getirmiş; makina parkı, kapalı alan ve çalışan sayısı artış göstermiştir. Aynı dönemde işletme, son teknoloji ile donatılmış olan elektronik dokuma ve örme makinaları ile modernize edilmiş, gelişen teknoloji üretim kalitesine yansıtılmıştır.
  • Yapılan yatırımlar sonucunda Örme, Dokuma ve Çözgü olarak ayrılan 60.000 m² kapalı alana sahip tesislerde üretim gerçekleştirilmektedir. Tesis bünyesinde yer alan Ar-Ge ve Ür-Ge ekipleri sayesinde binlerce desen geliştirilerek iç ve dış piyasalarda farklı tercih ve beğenilere göre üretim yapılmaktadır.
  • 1997 yılında faaliyete geçen ev tekstili üretim tesisleri, dokuma-örme, terbiye ve 2 ayrı konfeksiyon fabrikası olmak üzere toplam 4 fabrikadan oluşmaktadır. İşletme, Avrupa’nın en büyük entegre pamuklu ev tekstili üreticisi olarak değerlendirilmektedir. 130.000 m² kapalı alanda yıllık 94 milyon metre nevresim, pike, yastık kılıfı, çarşaf, yorgan, masa örtüsü, yatak örtüsü, pamuklu perdelik kumaş, havlu ve örme kumaştan lastikli çarşaf ve yastık kılıfı gibi farklı ev tekstili ürünleri üretilmektedir.
  • Zorluteks Ev Tekstili Üretim Tesisleri, 320 cm ene /kadar basılabilen 5 adet rotasyon baskı makinasında 20 renk ve yine 320 cm ene kadar basılabilen 5 adet flat baskı makinasında 16 renk baskı yapabilen dünyadaki sayılı üreticilerden biridir. Bunun yanında Zorluteks, fotoğraf baskı sisteminin uygulanmasında da dünya lideridir. Bu sistemle, herhangi bir fotoğraf; istenilen ebatlarda trikromi veya hegzakromi tekniği uygulanarak sıfır kayıpla,reaktif ve pigment boyarmaddeler ile kumaş üzerine basılabilmektedir. Yeni bir trend olan 3D (üç boyutlu görünüm) özellikte desenler Türkiye’de ilk olarak Zorluteks nevresim ürünlerinde basılarak müşteri beğenisine sunulmuştur. 2011 yılında faaliyete geçen 1. dijital baskı üretim makinası Türkiye’de ilk kez 3,2 metre eninde kumaşa baskı yapabilen makinadır. Aynı özellikteki 2.dijital baskı üretim makinası ise 2013 yılında üretime başlamıştır. 2017 yılında üretime başlayan Single Pass dijital baskı makinası dakikada maksimum 75 metreye kadar baskı yapabilmektedir. Konvansiyonel reaktif baskıya göre 3 flat baskının yaptığı işi yapan makina, 4800kwh yerine 1100 kwh enerji tüketmektedir.
  • Denizli’de faaliyet gösteren Hometeks Konfeksiyon Fabrikası yapmış olduğu enerji ve su verimliliği projeleri ile ekoloji üzerindeki olumsuz etkilerini minimize etmiş ve M&S tarafından dünyadaki ilk “EcoFactory” sertifikalı fabrika olmaya hak kazanmıştır.
  • Üretiminin %70’ini dış piyasaya, %30’unu ise iç piyasaya sunan Zorluteks Ev Tekstili Tesisleri’nde ilk kez modal, lyocel, bambu gibi yeni nesil elyaftan yapılmış ürünler geliştirmiş ve bu ürünlerin karışımları üretilerek Zorluteks’in TAÇ, Linens, Valeron ve lisanslı diğer markalarıyla tüketicinin beğenisine sunulmuştur. Ekolojik üretimin söz konusu olduğu organik ürünler, Zorluteks’in 2003 yılından beri ekolojik ürün üretimiyle ilgili olarak sahip olduğu uluslararası üretici belgesinin güvencesiyle üretilmektedir. Şirket, sahip olduğu Global Organic Textile Standard-GOTS sertifikasıyla Türkiye’de %100 organik ev tekstili mamuller üreten ilk üretici konumundadır.
Image description Bilgi Toplumu Hizmetleri Zorlu Tedarikçi
© Copyright Zorlu Dış Ticaret A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır.
İşbu sitenin içeriğindeki herhangi bir hata ve yanlışlıktan dolayı Zorlu Dış Ticaret A.Ş. sorumlu tutulamaz.